16SVPG270MX
DigiKey Part Number
P123389TR-ND - Tape & Reel (TR)
P123389CT-ND - Cut Tape (CT)
P123389DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SVPG270MX
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 10mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
16SVPG270MX Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
254 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.08 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Capacitance
270 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C