EEF-KZ0D561RB
DigiKey Part Number
10-EEF-KZ0D561RBTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEF-KZ0D561RBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEF-KZ0D561RBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-KZ0D561RB
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 3mOhm 5500 Hrs @ 125°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3mOhm
Manufacturer
Panasonic Industry
Lifetime @ Temp.
5500 Hrs @ 125°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
10.2 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.091" (2.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
2 V