TX2SS-12V-Y | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-TX2SS-12V-Y-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TX2SS-12V-Y |
Description | RELAY TELECOM DPDT 2A 12V |
Series | Must Operate Voltage 9 VDC |
Packaging Bulk | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Part Status Active | Operate Time 4 ms |
Mounting Type Surface Mount | Release Time 4 ms |
Coil Voltage 12VDC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver (Ag), Gold (Au) |
Contact Rating (Current) 2 A | Approval Agency BSI, cURus |
Switching Voltage 220VDC - Max | Relay Type Telecom |
Load - Max Switching 60W | Coil Resistance 1.08 kOhms |
Coil Current 11.7 mA | Base Product Number |