TX2SS-12V-W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Image for TX2SS-12V-W is not available
TX2SS-12V-W
DigiKey Part Number
255-TX2SS-12V-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SS-12V-W
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
1.08 kOhms
Coil Current
11.7 mA