AFY320240A0-3.5INTH | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5491-AFY320240A0-3.5INTH-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AFY320240A0-3.5INTH |
Description | GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5" |
Customer Reference | |
Detailed Description | Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) 24-Bit (RGB), SPI 3.5" (88.90mm) 320 x 240 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Viewing Area 70.08mm W x 52.56mm H |
Manufacturer Orient Display | Backlight LED |
Series | Dot Pixels 320 x 240 |
Packaging Box | Interface 24-Bit (RGB), SPI |
Part Status Discontinued at DigiKey | Controller Type ST7272A |
Display Type TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) | Graphics Color Red, Green, Blue (RGB) |
Display Mode Transmissive | Dot Pitch 0.22mm W x 0.22mm H |
Diagonal Screen Size 3.5" (88.90mm) |