AES128296A00-2.9ENRS
DigiKey Part Number
2544-AES128296A00-2.9ENRS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AES128296A00-2.9ENRS
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT - 2.9"
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Reflective E-paper SPI 2.9" (73.66mm) 296 x 128
Category
Diagonal Screen Size
2.9" (73.66mm)
Manufacturer
Orient Display
Viewing Area
66.90mm W x 29.06mm H
Series
Backlight
Without Backlight
Packaging
Box
Dot Pixels
296 x 128
Part Status
Active
Interface
SPI
Display Type
E-paper
Controller Type
SSD1680
Display Mode
Reflective
Dot Pitch
0.28mm W x 0.23mm H