OSTVK153150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for OSTVK153150 is not available
OSTVK153150
DigiKey Part Number
OSTVK153150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVK153150
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 3.81MM
Detailed Description
15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 45° Through Hole
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
15
Positions Per Level
15
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Pitch
0.150" (3.81mm)
Insulation Height
0.433" (11.00mm)