EDSTLZ1590/15 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for EDSTLZ1590/15 is not available
EDSTLZ1590/15
DigiKey Part Number
EDSTLZ1590/15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ1590/15
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 45° 45° Through Hole
Category
Header Orientation
45°
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Plug Wire Entry
45°
Series
Termination Style
Solder
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Voltage - UL
300 V
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
15
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBTP)
Positions Per Level
15
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Number of Levels
1
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Pitch
0.150" (3.81mm)