Image for OSTVG230100 is not available
OSTVG230100
DigiKey Part Number
OSTVG230100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVG230100
Description
TERM BLOCK PLUG 23POS 5MM
Detailed Description
23 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) 30° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
10 A
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
14-26 AWG
Packaging
Bulk
Color
Black
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Plug for Unshrouded Header
Number of Positions
23
Screw Size
M3
Positions Per Level
23
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Material
Brass
Plug Wire Entry
30°
Housing Material
Thermoplastic
Termination Style
Screw
Insulation Height
0.575" (14.60mm)