Image for OSTOP230100 is not available
OSTOP230100
DigiKey Part Number
OSTOP230100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTOP230100
Description
TERM BLOCK HDR 23POS 5MM
Detailed Description
23 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Series
Mounting Type
Through Hole
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Unshrouded
Housing Material
Brass
Number of Positions
23
Contact Tail Length
0.169" (4.29mm)
Positions Per Level
23
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.197" (5.00mm)