UDT020A0X3-SRZ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Non-Isolated PoL Module, Digital DC DC Converter 1 Output 0.5 ~ 5.5V 20A 3V - 14.4V Input
UDT020A0X3-SRZ
DigiKey Part Number
555-UDT020A0X3-SRZTR-ND - Tape & Reel (TR)
555-UDT020A0X3-SRZCT-ND - Cut Tape (CT)
555-UDT020A0X3-SRZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UDT020A0X3-SRZ
Description
DC DC CONVERTER 0.5-5.5V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
20A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Digital with Remote On/Off and UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
95.2%
Type
Non-Isolated PoL Module, Digital
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
16-SMD Module
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
0.80" L x 0.45" W x 0.33" H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Max)
14.4V