SLDN-20D1ALG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
OmniOn Power
In Stock: 0
Datasheet
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.45 ~ 5.5V 20A 3V - 14.4V Input
SLDN-20D1ALG
DigiKey Part Number
179-3032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLDN-20D1ALG
Description
DC DC CONVERTER 0.45-5.5V 110W
Manufacturer Standard Lead Time
59 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SLDN-20D1ALG Models
Category
Current - Output (Max)
20A
Mfr
Power (Watts)
110 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
95.2%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
3V
Package / Case
16-SMD Module
Voltage - Input (Max)
14.4V
Size / Dimension
0.80" L x 0.45" W x 0.33" H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm)