K21M07-P14LCC0-527S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 4
Datasheet
Similar
ODU
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
K21M0
ODU Medi-Snap®
K21M07-P14LCC0-527S
DigiKey Part Number
1907-1370-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K21M07-P14LCC0-527S
Description
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
K21M07-P14LCC0-527S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Gray
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2.5A
Number of Positions
14
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Shell Size - Insert
1
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C