MPC5554AZP132 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NXP USA Inc.
In Stock: 109
Datasheet
e200z6 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 132MHz 2MB (2M x 8) FLASH 416-PBGA (27x27)
416-PBGA
MPC5554AZP132
DigiKey Part Number
MPC5554AZP132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC5554AZP132
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 416PBGA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.35V ~ 1.65V
Part Status
Not For New Designs
Data Converters
A/D 40x12b
Core Processor
e200z6
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Speed
132MHz