MPC5566MVR132
DigiKey Part Number
MPC5566MVR132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC5566MVR132
Description
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 416PBGA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
e200z6 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 132MHz 3MB (3M x 8) FLASH 416-PBGA (27x27)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPC5566MVR132 Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.35V ~ 1.65V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 40x12b
Core Processor
e200z6
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
132MHz