977-025-020R121
DigiKey Part Number
925GME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
977-025-020R121
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
977-025-020R121 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
NorComp Inc.
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Plastic
Packaging
Bulk
Material
Plastic, Metallized
Part Status
Active
Plating
Nickel over Copper
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
25
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
B
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos