773-E15-113R461
773-E15-113R461
NorComp IP67 Connectors
773-E15-113R461
DigiKey Part Number
NOR1859-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
773-E15-113R461
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
773-E15-113R461 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Rows
2
Color
White
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C