580-M25-213L001
580-M25-213L001
DigiKey Part Number
37-580-M25-213L001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
580-M25-213L001
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS PNL MNT
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
60VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C