174-E25-211R001
DigiKey Part Number
1174-25FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E25-211R001
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Packaging
Tray
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C