174-E25-213R001
174-E25-213R001
174-E25-213R001
DigiKey Part Number
1174-125FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E25-213R001
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
174-E25-213R001 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Color
White
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C