174-E15-112-001
DigiKey Part Number
1174-115ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E15-112-001
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Color
White
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C