174-E15-111R241
DigiKey Part Number
174-215MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E15-111R241
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Color
White
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C