172-037-202R021 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 21
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
172-037-202R021
172-037-202R021
172-037-202R021
DigiKey Part Number
3137FA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-202R021
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-037-202R021 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Beige
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C