SE10G0UTMAF
DigiKey Part Number
942-SE10G0UTMAF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SE10G0UTMAF
Description
STANDARD MOTOR 11100 RPM 4V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Standard 11100 RPM 4VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
0.07 / 0.49
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Size / Dimension
Square - 0.394" x 0.394" (10.00mm x 10.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.039" (1.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.335" (8.50mm)
Type
DC Motor
Mounting Hole Spacing
0.315" (8.00mm)
Function
Standard
Termination Style
Connector
Motor Type
Brushed
Weight
0.013 lb (5.9 g)
Voltage - Rated
4VDC