PAN14EE12MD
DigiKey Part Number
942-PAN14EE12MD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAN14EE12MD
Description
STANDARD MTR DC BRUSH 300MM LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Standard 12,800 RPM 12VDC
Category
RPM
12,800 RPM
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Torque - Rated (oz-in / mNm)
0.693 / 4.9
Series
Size / Dimension
Round - 0.953" Dia (24.20mm)
Packaging
Box
Diameter - Shaft
0.079" (2.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.453" (11.50mm)
Type
DC Motor
Termination Style
Wire Leads
Function
Standard
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Motor Type
Brushed
Base Product Number
Voltage - Rated
12VDC