06025SS-24R-AT-D0
DigiKey Part Number
P122254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06025SS-24R-AT-D0
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Sleeve 30.0 CFM (0.840m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
38.5dB
Series
Power (Watts)
3.6 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.150A
Width
25.00mm
Voltage Range
10 ~ 26.4VDC
Air Flow
30.0 CFM (0.840m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.410 in H2O (102.1 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C