OD6025-24HSS
OD6025-24HSS
OD6025-24HSS
DigiKey Part Number
1053-1244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6025-24HSS
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Sealed Sleeve 25.0 CFM (0.700m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD6025-24HSS Models
Category
Noise
30.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
2.8 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.141 lb (63.96 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
25.0 CFM (0.700m³/min)
Voltage Range
15 ~ 26VDC
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)