UWT1H100MCL1GB
DigiKey Part Number
493-2221-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-2221-1-ND - Cut Tape (CT)
493-2221-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWT1H100MCL1GB
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UWT1H100MCL1GB Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
45 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C