UVR2A2R2MDD1TA
DigiKey Part Number
493-16151-1-ND - Cut Tape (CT)
493-16151-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR2A2R2MDD1TA
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVR2A2R2MDD1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
60 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C