ECA-2AM2R2B
DigiKey Part Number
P19559CT-ND - Cut Tape (CT)
P19559TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2AM2R2B
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Detailed Description
2.2 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-2AM2R2B Models
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
51 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C