UVK1A471MED1TD
DigiKey Part Number
493-12550-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12550-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK1A471MED1TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVK1A471MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
350 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
525 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C