UUQ1C470MCL1GB
DigiKey Part Number
493-17491-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-17491-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17491-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUQ1C470MCL1GB
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UUQ1C470MCL1GB Models
Ripple Current @ Low Frequency
66 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
75 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C