UPW1J821MHD6AK is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 71
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 970
Datasheet
Image for UPW1J821MHD6AK is not available
UPW1J821MHD6AK
DigiKey Part Number
UPW1J821MHD6AK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1J821MHD6AK
Description
CAP ALUM 63V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.9425 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.59 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C