UPW1J471MHD1AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 4 410
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Datasheet
In Stock: 41
In Stock: 560
Image for UPW1J471MHD1AA is not available
UPW1J471MHD1AA
DigiKey Part Number
UPW1J471MHD1AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1J471MHD1AA
Description
CAP ALUM 63V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.29 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.72 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C