UKL1V680KPDANATD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 908
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1 990
Datasheet
Upgrade
In Stock: 1 935
In Stock: 982
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KEMET
KEMET
68 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UKL1V680KPDANATD
DigiKey Part Number
493-UKL1V680KPDANATDCT-ND - Cut Tape (CT)
UKL1V680KPDANTD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1V680KPDANATD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL1V680KPDANATD Models
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
460 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C