ESH686M050AG3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Nichicon
Nichicon
68 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESH686M050AG3AA
DigiKey Part Number
399-ESH686M050AG3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH686M050AG3AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESH686M050AG3AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
159 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
318 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C