UHW1E222MHD6TN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 4 090
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 578
In Stock: 187
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 486
Chemi-Con
In Stock: 376
In Stock: 279
Chinsan (Elite)
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHW1E222MHD6TN
DigiKey Part Number
493-UHW1E222MHD6TNCT-ND - Cut Tape (CT)
UHW1E222MHD6TN-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1E222MHD6TN
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHW1E222MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.681 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.575 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C