UHW1E222MHD6
DigiKey Part Number
493-6802-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1E222MHD6
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW1E222MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.681 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.575 A @ 100 kHz
Impedance
14 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C