UHE1E102MHD6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 719
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1 634
Direct
Chemi-Con
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 489
Chemi-Con
In Stock: 283
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHE1E102MHD6
DigiKey Part Number
493-1558-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1E102MHD6
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE1E102MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.425 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
35 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C