EKY-250ELL102MJ30S
DigiKey Part Number
565-EKY-250ELL102MJ30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-250ELL102MJ30S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKY-250ELL102MJ30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.146 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.91 A @ 100 kHz
Impedance
31 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C