UHD1C681MPD6TD
DigiKey Part Number
493-UHD1C681MPD6TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UHD1C681MPD6TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1C681MPD6TD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHD1C681MPD6TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.073 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
38 mOhms
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C