UHD1C681MPD6AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 220
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1 784
Datasheet
In Stock: 1 777
In Stock: 932
Rubycon
In Stock: 259
Rubycon
In Stock: 933
Image for UHD1C681MPD6AA is not available
UHD1C681MPD6AA
DigiKey Part Number
UHD1C681MPD6AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1C681MPD6AA
Description
CAP ALUM 16V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.0725 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C