UCX1E102MNJ1MS
DigiKey Part Number
UCX1E102MNJ1MTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-UCX1E102MNJ1MSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-UCX1E102MNJ1MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCX1E102MNJ1MS
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 70mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCX1E102MNJ1MS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
375 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
750 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C