UBY2A361MHL
DigiKey Part Number
493-17781-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBY2A361MHL
Description
CAP ALUM 360UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 38mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBY2A361MHL Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.88 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.76 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
38mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C