PLE0E821MCO6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 22
Datasheet
Similar
In Stock: 0
In Stock: 979
In Stock: 696
In Stock: 2
In Stock: 7
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 563
Parametric Equivalent
820 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 5mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
PLE0E821MCO6
DigiKey Part Number
493-3058-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLE0E821MCO6
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PLE0E821MCO6 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.3 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
820 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
2.5 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm