APSC2R5ELL821MH08J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
820 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 5mOhm 2000 Hrs @ 105°C
APSC2R5ELL821MH08J
DigiKey Part Number
APSC2R5ELL821MH08J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSC2R5ELL821MH08J
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
APSC2R5ELL821MH08J Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
820 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
2.5 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm