LGW2G271MELB35
DigiKey Part Number
493-8553-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGW2G271MELB35
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
270 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGW2G271MELB35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.0316 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C