LAR2G271MELA40
DigiKey Part Number
493-8055-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAR2G271MELA40
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
270 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LAR2G271MELA40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7446 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C