LGW2G271MELA40
DigiKey Part Number
493-8552-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGW2G271MELA40
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LGW2G271MELA40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.83 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.6169 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C