LAR2D681MELZ40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 250
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 177
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 95
In Stock: 0
In Stock: 231
In Stock: 242
In Stock: 176
In Stock: 208
In Stock: 1
In Stock: 150
In Stock: 141
In Stock: 95
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LAR2D681MELZ40
DigiKey Part Number
493-3247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAR2D681MELZ40
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAR2D681MELZ40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.75 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.625 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C